СТРУКТУРНІ КОМПОНЕНТИ ГОТОВНОСТІ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА ДО ВИКОРИСТАННЯ АРТ-ТЕХНОЛОГІЙ У ПРОЦЕСІ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.21.2024.307987Ключові слова:
готовність майбутніх учителів, образотворче мистецтво, арт-педагогічні технології, структураАнотація
Стаття присвячена виокремленню структурних компонентів готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання арт-технологій у процесі професійної підготовки з метою подальшого дослідження реального стану сформованості готовності у майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання арт-технологій. Обґрунтовано багатоаспектність та складність вирішення проблеми формування готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання арт-технологій у процесі професійної підготовки. Було визначені ознаки готовності до педагогічної діяльності майбутніх учителів.
В результаті було запропоноване власне бачення структури готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання арт-технологій в процесі професійної підготовки, яка складається з чотирьох взаємопов’язаних компонентів, а саме: ціннісно-мотиваційний, змістовний, комунікативно-діяльнісний та особистісно-регулятивний. Ціннісно-мотиваційний компонент передбачає усвідомлення ставлення майбутніх учителів образотворчого мистецтва до використання арт-технологій, що визначає спрямованість майбутніх учителів образотворчого мистецтва на використання арт-технологій. Сформованість змістовного компоненту свідчить про розвиток інтелектуальної активності майбутніх учителів, наявність у них власного особистісного потенціалу до використання арт-технологій у майбутній професійній діяльності. Комунікативно-діяльнісний компонент проявляється в наявності організаційних, розвиваючих і комунікативних компетентностей, а також умінь та навичок володіння арт-технологіями як системою інваріантних педагогічних умінь по вирішенню педагогічних завдань. Особистісно-регулятивний передбачає здатність до саморегуляції у процесі використання арт-технологій у педагогічній діяльності, самоконтроль і професійну самооцінку.
Посилання
Деркач, О. О. (2011). Арт-педагогіка : Програма навчальної дисципліни для студентів спеціальності «Початкове навчання» освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст». Вінниця: ВДПУ.
Іванашко, О., Вічалковська, Н. (2014). Особливості психологічної готовності майбутніх учителів до роботи з дітьми із особливими освітніми потребами в рамках інклюзії. Збірник наукових праць К-ПНУ імені Івана Огієнка, Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України, 24, 328–338.
Красюк, Л. (2013). Формування готовності майбутніх учителів початкових класів до педагогічної діяльності: теоретичний аспект. Гуманітарний вісник, 28, 156–160.
Лук’янчук, М. В., Найт, Н. Ф (2021). Готовність майбутніх учителів іноземної мови до професійної діяльності: структура, рівні та критерії. Академічні студії, 2, 64–73.
Максимчук, Б., Кахіані, Ю., Кевпанич, В., Звонар, В., Петрушко, М., Джуган, Л. (2021). Готовність майбутнього вчителя початкової школи до професійної діяльності з фізичної культури: структурно-компонентний аналіз. Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова, 3 (133), 80–87.
Нітченко, Г. Готовність майбутніх учителів трудового навчання до застосування інформативних технологій у професійній діяльності. 98–106. URL : https://dspu.edu.ua/sites/youngsc/AQGS/2013_6-2/pedagogy/98-106.pdf
Плющ, В. М. (2019). Готовність майбутніх учителів до професійного самовдосконалення як психолого-педагогічна проблема. Наукові записки, 183, 139–143.
Староста, В. І. (2019). Готовність майбутніх учителів до педагогічної діяльності: сутність, структура. Народна освіта, 3(39). URL: https://www.narodnaosvita.kiev.ua/?page_id=5923
Строілова, Д. В. (2018). Готовність майбутніх учителів основ здоров’я до діяльності (компоненти, рівні). Науковий часопис НПУ імені М. Д Драгоманова, 63, 169–172.
Чапюк, Ю. (2015). Готовність до педагогічної діяльності як наукова проблема. Педагогічний часопис Волині, 26–30.
Шевченко, Ю. (2018). Професійна готовність майбутніх педагогів у сучасній науковій літературі. Молодь і ринок, 12 (167), 88–93.
Шехавцова, С. О. (2007). Компетентнісний підхід як педагогічна умова формування соціокультурної компетентності у майбутніх вчителів іноземних мов. Науковий портал Донбасу, №1.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).