ТЕХНОЛОГІЯ ВИХОВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ПОЗИЦІЇ КУРСАНТІВ ТА ЕТАПИ ЇЇ РЕАЛІЗАЦІЇ В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ ВІЙСЬКОВИХ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.21.2024.307985Ключові слова:
громадянське виховання, громадянська позиція, патріотизм, громадянська активність, курсант, військовий заклад вищої освітиАнотація
У статті здійснено теоретичне обґрунтування технології виховання громадянської позиції у курсантів у військових закладах вищої освіти в процесі професійної підготовки, яка представлена у вигляді структурно-змістової моделі з функціональною єдністю блоків: цільового, методологічного, організаційно-технологічного та критеріально-результативного; поетапною реалізацією процесу розвитку взаємопов’язаних когнітивного, мотиваційного, поведінкового компонентів громадянської позиції. Обгрунтовано методологічні підходи до проєктування процесу виховання громадянської позиції у курсантів у військових закладах вищої освіти: системний, технологічний, особистісно-діяльнісний, культурологічний.
Дано визначення технології виховання громадянської позиції курсантів військових закладів вищої освіти як становлення громадянської, патріотично налаштованої особистості через послідовне і поетапне формування позитивної мотивації до становлення власної громадянської позиції та виконання громадянського та професійного обов'язку, набуття систем знань про громадянськість, розуміння її необхідності та значущості для особистості та суспільства, розвитку громадянського світогляду та свідомості, особистісних та професійних якостей для здійснення активної громадянській позиції у військово-професійній діяльності майбутніх офіцерів Збройних сил України.
Визначено етапи реалізації технології виховання громадянської позиції курсантів військових закладів вищої освіти: мотиваційно-цільовий, організаційно-технологічний та рефлексивно-коригувальний. Зроблено висновок, що виховання громадянської позиції курсантів військових закладів вищої освіти– це чітко організований, планомірний та цілеспрямований процес формування й утвердження в курсантів почуття високої громадянської відповідальності, духовних і моральних якостей патріотизму, які характеризують його як щирого патріота рідної землі, захисника прав і свобод співвітчизників.
Посилання
Войчун, О. В. (2020). Формування громадянської активності студентів університету засобами студентського самоврядування : дис. … канд. пед. наук. Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова, МОН України. Київ.
Брижатий, Є. (2016). Військово-патріотичне виховання майбутніх офіцерів Збройних Сил України. Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: Педагогічні науки, 1, 5–18.
Воробйов, Г. П. (2013). Підготовка офіцерів для сухопутних військ Збройних Сил України: історія та перспективи. Військово-науковий вісник, 19, 12–23.
Дєточка, О. Д. (2016). Уявлення військовослужбовців про патріотизм та їх готовність захищати Батьківщину». Патріотизм у системі сучасних суспільних цінностей: матеріали XV наук.-практ. конф. Київ: ВНЗ «Національна академія управління», 78–80.
Єфімова, В. В. (2016). Шляхи покращення військово-патріотичного виховання військовослужбовців та членів їхніх сімей у сучасних умовах. Патріотизм у системі сучасних суспільних цінностей: матеріали XV наук.-практ. конф. Київ: ВНЗ «Національна академія управління», 82–83.
Пашкова, О. О. (2021). Військово-патріотичне виховання курсантів вищих військових навчальних закладів України (1991-2019) : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. іст. наук. Київ,
Великий, Я. Б. (2016). Педагогічні умови громадянського виховання офіцерів служби порятунку: концептуальний підхід : Педагогічний альманах, 31, 16–22.
Гарбар, Є. О. (2018). Етапи дослідження виховання громадянської відповідальності майбутніх офіцерів військових закладів вищої освіти. Теорія і практика управління сучасними освітніми системами : матеріали Регіон. наук.-практ. конф. (м. Харків, 25 квітня 2018 р.) за заг. ред. Г. Ф. Пономарьової ; Комунальний заклад «Харківська гуманітарно- педагогічна академія» Харківської обласної ради. Харків : ФОП Петров В. В., 47–49.
Синишина, В. М. (2023). Психолого-педагогічні засади патріотизму як чинника формування громадянсько-патріотичної позиції майбутніх офіцерів у військових закладах вищої освіти. Перспективи та інновації науки, 12(30), 452–463. https://doi.org/10.52058/2786-4952-2023-12(30)-452-463.
Проєкт Указу Президента України «Про концепцію військово- патріотичного виховання та громадського сприяння безпеці і обороні України». URL : https://www.mil.gov.ua/ministry/normativno-pravova- baza/gromadske-obgovorennya/57372/proekt-ukazu-prezidenta-ukraini-pro- konczepcziyu/ (дата звернення : 03.03.2024).
Наказ Міністерства оборони України № 120 від 15 02 2024 «Про затвердження Положення про особливості організації освітнього процесу у вищих військових навчальних закладах Міністерства оборони України, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, закладах фахової передвищої військової освіти» URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0250-20 (дата звернення : 03.03.2024).
Наказ № 4 від 09.01.2020 «Про затвердження Положення про особливості організації освітньої діяльності у вищих військових навчальних закладах Міністерства оборони України та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти» URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0250-20#Text (дата звернення : 03.03.2024).
Організація та методика роботи з особовим складом (2020). В. М. Петренко, М. М. Ляпа, І. В. Леганьков та ін. Суми : Сумський державний університет.
Ковалів, М. В., Єсімов, С. С. (2020). Курсанти закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання МВС України – суб’єкти державної служби в поліції. Питання боротьби зі злочинністю, 40, 73–80.
Гурковський, М. П. & Герман, О. В. (2021). Курсанти закладів освіти мвс україни як суб’єкти державно-службових відносин. Соціально-правові студії, 4 (14), 41–48.
Нестеров, Д. І., Нестеренко, В. О., Литвинова, Г. О. & Чуйко, В. М. (2014). Психолого-педагогічне супроводження навчально-виховного процесу курсантів у вишах МВС України. Харків : Золота миля.
Зміст і організація виховної та соціально-гуманітарної роботи в підрозділах університету (2019). Укладач Ю. М. Хуртов; за ред. А. В. Титаренка. Харків: НУЦЗУ.
Виховна робота у Збройних Силах України. (2011). А. О. Кобзар, О. В. Копаниця, В. М. Грицюк та ін. за заг. ред. Б. П. Андресюка. Чернівці : Місто.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).