СУТНІСТЬ, ЗМІСТ І СТРУКТУРА РИТОРИЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ЗДОБУВАЧІВ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.21.2024.307976Ключові слова:
риторика, риторизація, риторична компетентність, риторичні прийоми, вправи з риторикиАнотація
У статті представлено проблему риторизації освітнього процесу в початковій школі. Розглянуто теоретичні засади формування риторичної компетентності здобувачів початкової освіти на уроках української мови. Окреслено підходи щодо структурних компонентів формування комунікативної компетентності взагалі та риторичної зокрема, а також ключові риторичні вміння здобувачів початкової освіти. Розглянуто й охарактеризовано етапи формування риторичної компетентності учнів початкової, оскільки риторизація освітнього процесу і мовленнєвого розвитку молодших школярів зумовлена соціальним запитом на риторичну освіту; яка сприяє соціальній адаптації учнів початкової школи.
Обґрунтована думка, що риторична вправність учнів початкової школи досягається засобами теоретичного навчання та систематичного використання на уроках з української мови тренувальних вправ із риторики, які сприятимуть розвитку аналітичних та критичних навичок учнів і допомагають їм краще розуміти та використовувати риторичні прийоми у власному мовленні.
Посилання
Про затвердження Державного стандарту початкової освіти. Постанова КМУ від 21.02.2018. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/87-2018-%D0%BF#Text.
Залюбівська, О. Б. (2010) Педагогічні засади формування риторичної культури особистості. Вісник ВПІ, 6, 126–132.
Кухарчук, І., Лучкіна, Л. (2021). Риторична компетентність учнів: зміст, структура та шляхи формування. Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Педагогічні науки, № 8 (346), Ч. 1, 149–160.
Кучеренко, І. (2019). Риторизація сучасного уроку української мови: зміст і шляхи реалізації. Психолого-педагогічні проблеми сільської школи, 45, 66–73.
Мамчур, Л. (2013). Формування мовно-риторичної компетентності майбутнього вчителя-словесника. Проблеми підготовки сучасного вчителя, 8 (2), 182–186
Науменко, В. О. і Захарійчук, М. Д. (2018). Урок риторики в початкових класах. Початкова школа, № 3, 21–24.
Нищета, В. (2019). Риторична компетентність учнів загальноосвітніх шкіл як педагогічна проблема. Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка (педагогічні науки), 22 (209), 93–98.
Нищета, В. (2015). Формуємо риторичні вміння та риторичну компетентність : програма дослідно-експериментального навчання української мови. Українська мова і література в школах України, № 7–8, 66–73.
Пентилюк, М. (2018). Текстоцентричний аспект формування риторичних умінь і навичок учнів. Актуальні проблеми сучасної лінгводидактики. Київ : Ленвіт, 96–108.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).