КАТЕГОРІАЛЬНИЙ СИНТЕЗ ЛІТЕРАТУРИ І МАТЕМАТИКИ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.21.2024.307972Ключові слова:
математичні категорії, світова література, форма художнього тексту, художні твориАнотація
У статті проаналізовано наукові джерела спрямовані на дослідження проблеми взаємозв'язку математики і літератури. Серед яких значне місце посідають роботи дидактів, математиків, літературознавців як українських, так і зарубіжних науковців. Виокремлено певні напрямки категоріального синтезу математики і літератури. Розглянуто різновекторне спрямування у застосуванні математичних категорій у змісті художніх творів. Зроблено акцент на аналізі прикладів математичного змісту у літературних текстах різних жанрів. Використання чисел, моделей, величин, геометричних побудов та інших математичних категорій розкрито в легендах, притчах, казках, пародіях, поемах. Основну увагу зосереджено на аспектах використання математичних категорій у контексті змісту художніх творів дитячої українській літератури та поетики світової літератури.
На думку авторів статті, найчастіше в літературних творах використовується категорія числа – фундаментальне поняття математики. Воно винесене як у заголовки численних творів, так і присутнє у їхньому змісті. З'ясовано, що вплив математики на літературу породжує неординарні форми та комбінації текстів, які наближені до різних математичних конструкцій. «Божественна комедія» італійського поета епохи Відродження Дaнте Аліг’єрі є прикладом фрактальної форми письма.
Зроблено висновок, що категоріальний синтез двох могутніх наук формує адекватну картину оточуючого світу, озброює майбутніх учителів необхідним науковим інструментарієм у максимальній інтеграції предметних галузей, налаштовує до саморозвитку, творчого пошуку та неординарних рішень.
Посилання
Бевз, Г. П. (2016). Поетика математики. Харків : «Основа». 126 с.
Вознюк, А. В. (2016). Можливості синтезу знань: монографія. Житомир : ЖГУ ім. І. Франка. 878 с.
Дольська, О. О. і Кириченко, К. С. (2016). Синтез науки і освіти як умова формування компетентності студента на перших курсах навчання в університеті. Актуальні проблеми розвитку українського суспільства, 13 (1185), 47–50.
«Здолавши півшляху життя земного...». «Божественна Комедія» Данте та її українське відлуння (2002). Перекладач та упорядник Максим Стріха. Київ : Факт. 136 с.
Іванова, Л. (2015). Синтез наук і мистецтва як важлива тенденція розвитку сучасної свідомості. Система і структура східнослов’янських мов, Вип. 8, 164–171.
Карпушина, Н. (2013). Поза форматом. Цікава математика. Київ : АНО. 288 с.
Ляшова, Н. М. і Ляшов, Н. М. (2019). Математичні категорії в контексті змісту літературних творів. Інноваційна педагогіка. Спец. випуск, Липень, 95–100.
Ляшов, Н. М. (2019). Функціонування математичних категорій у творах світової літератури. Закарпатські філологічні студії, 10 (2), 83–87.
Манчул, Б. (2011). Синтез наук як умова становлення системи сучасного наукового знання. Науковий вісник Чернівецького університету. Філософія, 563-564, 35–39.
Маторіна, Н. М. (2023). Використання математичних категорій у літературознавчих дослідженнях (на матеріалі життєпису і творчої спадщини Бруно Шульца). Наукові записки. Серія: Філологічні науки, 2(205), 124–130.
Матяш, О. І., Терепа, А. В. (2018). Математика у творчості. Творчість у математиці: монографія. Вінниця. 283 с.
Мельник, Е. Л. (2013). Інтегроване навчання: Теорія і практика. Київ : КАРО. 192 с.
Савчук, С. (2021). Мирон Онуфрійович Зарицький. https://nubip.edu.ua/node/99313
Стріха, М. (2014). Завершуючи подорож Данте (Від перекладача). Іноземна філологія, 127 (2), 18–25.
Федоренко, В. (2009). Інтегрований ігровий комплекс «Синтез наук». Тернопіль : Мандрівець. 224 с.
Ятайкіна, А., Пашкіна, О. (2006). Програма інтегрованого курсу «Література й математика». Математика у школі, 4, 50–56.
Heisenberg Werner and Gabriel Marcel: resonance of creative thought. Wiley, 2004.
Lone, M. (2019). The Umbrella Theorem, or the art of correctly looking at the world through the prism of mathematics. Paris : Flammarion.
Mandelbrot, B. (1982). The Fractal Geometry of Nature. WHFreeman & Company.
Rakhimova, F. (2019). Mathematical background of the beautiful. European Journal of Research and Reflection in Educational Sciences, Vol. 7 No. 11, 48–50.
Voloshinov, A. (2017). Mathematical aesthetics and philosophy of collaboration between science and art. Paris: All Pyrenees.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).