ОСОБЛИВОСТІ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ВИХОВАТЕЛІВ ДО СПІВПРАЦІ З РОДИНОЮ ВИХОВАНЦІВ (НА ОСНОВІ ТЕОРЕТИЧНОГО АНАЛІЗУ ПРАЦЬ СУЧАСНИХ НАУКОВЦІВ)
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.21.2024.307969Ключові слова:
професійно-педагогічна підготовка, майбутній вихователь, здобувач, родина, сім’я, дитина дошкільного віку, заклад дошкільної освіти, заклад вищої освітиАнотація
У статті зазначено, що позитивний вплив родини на дошкільника, становлення його як особистості залежить від стосунків між вихователем і батьками, уміння педагога урізноманітнити форми та методи підвищення педагогічної культури та грамотності сім’ї, педагогізувати її, оволодіння батьками системою умінь, необхідних для організації діяльності дитини вдома. Акцентовано, щоб ЗДО отримав кваліфікованого, компетентного, конкурентоспроможного вихователя необхідно під час навчання у ЗВО сформувати загальні та спеціальні компетентності, що відповідають спеціальності 012 Дошкільна освіта. Підкреслено, що професійно-педагогічна підготовка майбутнього вихователя до роботи із сім’єю – це ефективна система професійної підготовки в освітньому процесі ЗВО, що сприяє впровадженню інтерактивних форм, методів, технологій навчання здобувачів, формуванню загальних і спеціальних компетентностей та забезпечує готовність упровадження отриманих знань, умінь і навичок у роботу з родинами вихованців. Проаналізовано сучасні педагогічні дослідження, що уможливило виокремити різноманітні цікаві форми та методи роботи зі здобувачами під час освітнього процесу, які стануть у нагоді для розроблення завдань до лекційних і практичних занять, самостійної роботи та сприятимуть збагаченню практичного досвіду щодо взаємодії із сім’ями дітей дошкільного віку.
Посилання
Авраменко, О. і Кравчук, Н. (2020). Підготовка майбутніх фахівців дошкільної освіти до роботи із сім’єю як педагогічна проблема. Актуальні питання гуманітарних наук. М. Пантюк, А. Душний, І. Зимомря (Ред.-упоряд.). Дрогобич: Видавничий дім «Гельветика», 29, 253–259.
Базовий компонент дошкільної освіти (Державний стандарт дошкільної освіти) нова редакція. МОН України від 12.01.2021. № 33. Взято з http://surl.li/jyzr
Грицкова, Ю. В. (2019). Підготовка майбутніх фахівців дошкільної освіти до роботи із сім’єю дитини передшкільного віку. Педагогіка формування творчої особистості у вищий і загальноосвітній школах. Запоріжжя: КПУ, 62 (2), 50–54.
Довженко, Т. O. (2016). Підготовка майбутнього вихователя дошкільного навчального закладу до роботи із сім’єю. Педагогіка та психологія, 52, 124–133.
Доманюк, О. (2018). Підготовка майбутніх вихователів до взаємодії із сім’єю у формуванні доброзичливості дітей старшого дошкільного віку. Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. Київ-Вінниця: ТОВ фірма «Планер», 52, 81–84.
Залізняк, А. М. (2009). Підготовка майбутніх вихователів до роботи з батьками з морального виховання дітей старшого дошкільного вік. (Автореф. дис. канд. пед. наук). Київ, Україна: Ін-т вищ. освіти АПН України.
Кривошея, Н. і Герасина Р. (2023). Навчальна дисципліна «Педагогіка родинного виховання» в системі професійної підготовки майбутніх вихователів дітей дошкільного віку в освітньому процесі закладу вищої освіти. Гуманізація навчально-виховного процесу. С. А. Саяпіна (Ред.). Краматорськ: Видавництво ЦТРІ «Друкарський дім», 1 (103), 17–23
Манжелій, Н. М. (2015). Професійна підготовка майбутніх вихователів до співпраці із сім’єю. Дошкільна освіта у сучасному соціокультурному просторі. О.А.Гнєзділової (Ред.). Полтава: Видавець Шевченко Р.В., 1, 118–124..
Мозоль, В. В. (2014). Робота з батьками у школі: теорія і практика. Початкове навчання та виховання, 25-26, 2–30.
Про дошкільну освіту : Закон України від 11.07.2001 № 2628-III зі змінами 31.03.2023, № 2849-IX. Взято з http://surl.li/pyet.
Семенюк, І. (2013). Система роботи з батьками. Директор школи, 22, 46.
Шадюк, О. (2020). Підготовка майбутніх вихователів до співпраці з родинами вихованців. Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології, 9 (103), 260–269.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).