ЗМІСТОВНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПОЛІПРОФЕСІЙНОЇ МОБІЛЬНОСТІ МАЙБУТНІХ МЕНЕДЖЕРІВ-ЕКОНОМІСТІВ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.20.2023.296632Ключові слова:
професійна підготовка, менеджер-економіст, мобільність, професійна мобільність, поліпрофесійна мобільність, компетентністьАнотація
У статті розглядається змістовна характеристика поліпрофесійної мобільності студентів вищих навчальних закладів – майбутніх менеджерів-економістів в умовах євроінтеграції. Дано визначення поліпрофесійної мобільності як нітрованого феномену, що складається з когнітивного, аксіологічного та діяльнісного компонентів та характеризується як якість особистості, що забезпечує внутрішній механізм розвитку людини; діяльність людини, детерміновану подіями, що змінюють середу, результатом якої виступає самореалізація людини в професії та житті; процес перетворення людиною самого себе та навколишнього її професійного та життєвого середовища; на підставі компетентного підходу визначено складові поліпрофесійної мобільності через розвиток певних компетенцій, соціально-комунікативних, освітніх, загальнонаукових, ціннісно-смислових загальнокультурні компетенції, що забезпечує готовність майбутніх спеціалістів до суспільно схваленої продуктивної діяльності та сприяють усвідомленню необхідності безперервної мотивації; всього життя, визначення цінностей, необхідних для того, щоб жити в умовах складного демократичного суспільства, оволодіння високим рівнем культури управління.
Доведено, що поліпрофесійна мобільність спеціаліста охоплює когнітивний, діяльнісний, мотиваційний та аксіологічний аспекти; когнітивна складова визначається з предметних, комунікативних, професійних знань і здатності до їх швидкого переносу; діяльнісна основа передбачає наявність репродуктивних, продуктивних, творчих, міжкультурних, професійних умінь і готовність до переносу умінь; аксіологічна зумовлює розвиток системи ціннісних орієнтацій; мотиваційна забезпечує інтерес та спрямованість особистості на розвиток та самореалізацію в професійній сфери. Констатується, що тенденції розвитку вищої освіти в сучасних умовах викликають необхідність переходу від «монопрофесійної до поліпрофесійної підготовки», що передбачає насамперед формування готовності до руйнування професійних стереотипів, що забезпечить студентам входження до різних професій та відповідних соціальних груп; набуття такого досвіду дозволить ще на етапі професійної підготовки розвивати здатність до професійної діяльності в умовах соціально-економічної трансформації.
Посилання
Горбачова, І. І. (2017). Професійна мобільність вчителя в мінливому освітньому середовищі. Теорія та методика навчання та виховання, Вип. 43, 59–68.
Любарець, М. (2018). Професійна підготовка майбутніх менеджерів соціокультурної діяльності для індустрії гостинності: теоретичні обґрунтування: монографія Суми: ПФ Видавництво «Університетська книга».
Головня, Н. М. (2017). Формування професійної мобільності майбутнього вчителя на засадах дидактичного вибору. дис. ... пед.наук: 13.00.08 Полтавський національний педагогічний університет ім. В.Г. Короленка. Полтава.
Латуша, Н. В. (2014). Поняття «професійна мобільність» у педагогічному аспекті. Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: педагогіка і психологія, Вип. 42(2), 6–10.
Пілецька, Л. С. (2015). Мобільність як необхідна умова професійного становлення особистості. Психологія і особистість, № 2 (8), Ч. 1, 243–256.
Бурлаєнко, Т. І. (2014) Формування економічної компетентності менеджера – шлях до формування управлінської еліти. Проблеми освіти, № 80 листопад 2014 р., 42–44.
Павленко, М. С. (2017). До проблеми сутності поняття «розвиток професійної мобільності». Молодий вчений, № 1, 494–498.
Пріма, Р. М. (2009). Формування професійної мобільності майбутнього вчителя початкових класів: теорія і практика: монографія. Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки. Д.: ІМА-прес.
Дем’яненко, О. І. (2018). Формування професій]ної мобільності студентів: психологічний аспект. Наукові записки Національного університету «Острозька академія»: серія «Філологія», Вип. 3(71), вересень, 67–69.
Грищук, Ю. В. (2014). Міжнародна академічна мобільність в Україні: проблеми та перспективи. Освітологічний дискурс, No 2 (6), 33–40.
Федорова, І. І.(2017) Академічна мобільність українських студентів сучасного освітньогопростору. URL: http://osvita.ua/abroad/higher_school/39508.
Гринько, В. О. (2012). Психологічні засади розвитку професійної мобільності викладача вищої школи: автореф. дис. ... канд. психол. наук: 19.00.07; Київ. ун-т ім. Бориса Грінченка. Київ.
Рідкодубська, А. А. (2016). Наукові підходи до проблеми професійної мобільності майбутнього фахівця соціальної сфери. Фізико-математична освіта, Вип. 4(10), 105–107.
Сушенцева, Л. Л. (2017) Моделювання процесу формування професійної мобільності майбутнього кваліфікованого робітника. Збірник наукових праць третьої Міжнародної науково-практичної конференції «Інформаційно-комунікаційні технології в сучасній освіті: досвід, проблеми, перспективи», с. 61–66.
Пріма, Р. М. (2010). Теоретико-методичні засади формування професійної мобільності майбутнього фахівця початкової освіти: автореф. дис. … д-ра пед. наук: 13.00.04, Держ. заклад «Південноукраїнський нац. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського», Одеса.
Специфіка підготовки економістів і менеджерів у США та Польщі: Навчальний посібник / М. М. Палінчак, Н. І. Шетеля, О. М. Табанюхова, М. П. Тимчик, В. В. Ґжещук, В. М. Палінчак. (2021) Ужгород: Поліграфцентр Ліра.
Малишевський, О. В. (2020). Професійна мобільність інженера-педагога : навчальний посібник. Умань: ВПЦ «Візаві».
Майборода, Р. В. (2015). Мобільність майбутнього економіста як його професійно значуща характеристика. URL: https://int-konf.org/ru/2015/sotsium-nauka-kultura-19-21-01-2015/987-majboroda-r-v-mobilnist-majbutnogo-ekonomista-yak-jogo-profesijno-znachushcha-kharakteristika.
Шпекторенко, І. В. (2007). Поняття та структура феномена професійної мобільності державного службовця. Університетські наукові записки : часопис Хмельницького університету управління та права, № 4 (24), 467–472 [in Ukrainian].
Калаур, С. М. (2011). Акмеологічні аспекти формування особистісної зрілості студентів у процесі навчання у ВНЗ. Забезпечення наступності змісту в системі ступеневої вищої та післядипломної освіти: українські традиції та європейська практика: збірник наукових праць І Всеукраїнського науково-методичного семінару, 29 жовтня 2010. Хмельницький : Поліграфіст-2, С. 49–52.
Іванченко, Є. А. (2005). Формування професійної мобільності майбутніх економістів у процесі навчання у вищих навчальних закладах : автореферат. дис. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук : спец. 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти». Одеса.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).