МОДЕЛЬ ФОРМУВАННЯ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ УЧНІВ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ ЗАСОБАМИ МЕДІАОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.20.2023.296592Ключові слова:
критичне мислення, медіаосвіта, початкова школа, модель формування критичного мислення в учнів початкової школи засобами медіаосвіти на уроках «Я досліджую світ», компоненти моделі, медіазасобиАнотація
У статті представлено практичне розв’язання проблеми формування критичного мислення здобувачів початкової освіти засобами медіаосвіти на уроках інтегрованого курсу «Я досліджую світ».
Обґрунтовано потребу в оновленні підходів до формування критичного мислення учнів початкових класів на уроках інтегрованого курсу «Я досліджую світ». Розроблено, теоретично обґрунтовано та запроваджено в освітній процес початкової школи експериментальну модель формування критичного мислення в учнів 3-го класу засобами медіаосвіти на уроках «Я досліджую світ».
Визначено та охарактеризовано трикомпонентну структуру експериментальної моделі, на конкретних прикладах описано методику реалізації її змістово-процесуального компонента: акцентовано увагу на формах організації учнів на уроках, методах формування критичного мислення; використанні засобів медіаосвіти на засадах інтерактивності, рефлексивності, діалогічності та креативності.
Ефективність моделі формування критичного мислення в учнів початкових класів засобами медіаосвіти на уроках «Я досліджую світ» підтверджено статистичними матеріалами контрольного експерименту – підвищенням рівня розвитку критичного мислення в учнів початкових класів.
Посилання
Верховна рада України (2023). Закон № 2145-VIII, Про освіту. Взято з: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text
Вікторенко, І, Михальова, А. (2023). Формування критичного мислення учнів початкової школи засобами медіаосвіти. Професіоналізм педагога в умовах європейських цифрових інновацій : матер. науково-практ. конференції. Слов’янськ. С. 140–144.
Дудко, В. (2021). Інформаційна війна проти України та методи її ведення. Взято з: https://www.polukr.net/uk/blog/2021/04/informacijna-vijna-proti-ukraini/
Нова українська школа. Концептуальні засади реформування середньої школи (Рішення Колегії МОН). (2016). Взято з: https://tinyurl.com/ysna5f6t
Пометун, О. Нова українська школа : розвиток критичного мислення учнів початкової школи : навч.-метод. посіб. Київ : Видавничий дім «Освіта», 2020. 192 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).