ПЕДАГОГІЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ ЯК ЗАСОБУ СОЦІАЛІЗАЦІЇ ЛЮДЕЙ ТРЕТЬОГО ПОКОЛІННЯ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.17.2022.264421Ключові слова:
соціалізація, соціальна педагогіка, соціальна робота, художня літератураАнотація
У статті дана характеристика соціалізуючої функції художньої літератури; визначено і обґрунтовано місце художньої літератури в педагогічній системі; обґрунтовано поєднання соціальної педагогіки і соціальної роботи із потенціалом художньої літератури у мистецтві соціальної підтримки людини третього покоління. Зазначається, що третій вік має свої специфічні особливості розвитку, що сформувалися під впливом різноманітних об’єктивних і суб’єктивних чинників. Автором були узагальнені дослідження з філософії, соціології, педагогіки та соціальної педагогіки і визначено, що саме художня література є тим потужним засобом впливу на представників третього покоління, зокрема на процес соціалізації, підтримки осіб похилого віку. Аналіз теорії і практики соціалізації людей третього покоління дозволив автору окреслити суперечності між педагогічним потенціалом творів художньої літератури та недостатнім її використанням у процесі соціалізації людей похилого віку.
Посилання
Безпалько, О. В. (2009). Соціальна педагогіка: схеми, таблиці, коментарі: навч. посіб. Київ, Україна: Центр навчальної літератури.
Біличенко, О. Л. (2012). Соціальне функціонування масової літератури в загальній системі текстів. Вісник Книжкової палати. 11. 45–49.
Біличенко , О. Л. (2012). Місце художньої літератури в системі соціально-комунікаційної культури суспільства. Світ соціальних комунікацій. К. : КиМУ, ДонМУ, 8. 1–13.
Ліфарєва, Н. В. (2013). Вторинна соціалізація людей похилого віку як соціально-педагогічна проблема. Вісник Дніпропетровського університету ім. Альфреда Нобеля. Серія 6. Педагогіка і психологія. 2. 28 – 34.
Семашко, О. М. (2003). Соціологія мистецтва. Київ, Україна: ДАКККіМ.
Харченко С. Я. (Ред.). (2016). Теоретико-методичні проблеми соціальної педагогіки та соціальної роботи. Слов’янськ, Україна : Вид-во Б. І. Маторіна.
Шевченко Г. П. (Ред). (2013). Духовно-культурні цінності виховання Людини: монографія. Луганськ, Україна: НОУЛІДЖ.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).