УМОВИ СІМЕЙНОГО ВИХОВАННЯ ЯК ПРИЧИНА ФОРМУВАННЯ СИНДРОМУ ГОСПІТАЛІЗМУ У ДІТЕЙ РАННЬОГО ВІКУ З ДИТЯЧИМ ЦЕРЕБРАЛЬНИМ ПАРАЛІЧЕМ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.17.2022.260016Ключові слова:
госпіталізм, ранній вік, депривація, сімейне виховання, дитячий церебральний паралічАнотація
Стаття присвячена проблемі формування синдрому госпіталізму в дітей раннього віку з ДЦП, що виникає внаслідок тривалої розлуки з найближчими людьми, які їх доглядають. Причини виникнення госпіталізму в дітей раннього віку з ДЦП пов’язані з втратою емоційних зв’язків з матір’ю внаслідок тривалого лікування в медичних закладах; з умовами виховання в соціально неблагополучних сім’ях; з розміщенням в дитячих будинках. Емпірично досліджено стан нервово-психічного розвитку дітей раннього віку з ДЦП, доведено, що в дітей, які виховуються в сім’ї, порушені емоційна та моторна сфери розвитку. У дітей з ДЦП, які проживають в інтернатах, виявлено більше порушень, що вказують на синдром госпіталізму (відставання в моторному, мовленнєвому, емоційному розвитку, у соціальній взаємодії). Доведено обумовленість відставання в нервово-психічному розвитку у дітей з ДЦП умовами їх проживання і сімейного виховання.
Посилання
Бевз, Г. М. (2006). Прийомні сім’ї (оцінка створення, функціонування та розвитку). Київ: Главник.
Бочаріна, Н. О. (2016). Особливості розвитку особистості дитини в умовах психічної депривації. Молодий вчений, № 6 (33). 98–402.
Волинець, Л. С., Капська, А. Й. & Комарова, Н. М. (2000). Соціальне становлення дитини у прийомній сім`ї: соціальний супровід : навч.-метод. посіб. Київ: Український інститут соціальних досліджень.
Гасюк, Н. І. (2015). Оцінка психомоторного розвитку передчасно народжених дітей на першому році життя. Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник української медичної стоматологічної академії, 15, 3-1 (51), 368–371.
Гошовський, Я. О. (2015). Феноменологія інституційної депривації: ревіталізаційні аспекти. Психологічні перспективи, 26, 84–96.
Дмитріюк, Н. С. (2015). Науково-практичний аспект проблеми депривованої особистості. Актуальні проблеми психології, 1(42), 128–133.
Єржабкова, Б. (2003). Вибрані питання соціальної педагогіки. Дрогобич : Вимір.
Лангмейер, Й. & Матейчек, З. (2004). Психическая депривация в детском возрасте. Прага : Мед. Изд-во «Авиценум».
Левченко, И. Ю., Приходько, О. Г. & Гусейнова, А. А. (2008). Детский церебральный паралич: Коррекционно-развивающая работа с дошкольниками. Москва : Книголюб.
Мамайчук, И. И. (2006). Психологическая помощь детям с проблемами в развитии. Санкт-Петербург: Речь.
Манохіна, І. В. (2012). Соціально-педагогічна робота з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Дніпропетровськ.
Пантюхина, Г. В., Печора, К. Л. & Фрухт, Э. Л. (2010). Методы диагностики нервно-психического развития детей раннего возраста. Москва. URL: http://karagai-edu.ru/upload/versions/24502/37724/Metodika_diagnostiki_NPR_polnyj_variant.pdf.
Печора, К. Л. & Пантюхина, Г. В. (2010). Диагностика нервно-психического развития детей 2-3-го года жизни. Москва: Сфера.
Приходько, О. Г. (2008). Ранняя помощь детям с церебральным параличом в системе комплексной реабилитации : монография. Санкт-Петербург.
Рахманов, Р. В. (2015). Психічний стан батьків, які виховують дітей з дитячим церебральним паралічем (клініко-психіатричне дослідження). Психіатрія, неврологія та медична психологія, 2 (4), 42–48.
Семёнова, К. А., Мастюкова, Е. М., & Смуглин, М. Я. (2013). Клиника и реабилитационная терапия детских церебральных параличей. Москва: Книга по Требованию.
Тунтуєва, С. В. (2015). Соціально-психологічні особливості дітей, які розлучаються із біологічними сім’ями. Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, № 1 (290), 193–198.
Устинова, Е. И. (2007). Становление предметного сознания у детей, воспитывающихся в условиях коммуникативно депривированной социальной среды. Вестник Томского государственного университета, 300-1, 205–208.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).