МИСТЕЦТВО ЛАНДШАФТНОГО ДИЗАЙНУ ЯК ІНСТРУМЕНТ ФОРМУВАННЯ ОСНОВ ХУДОЖНЬО-КОНСТРУКОРСЬКИХ УМІНЬ У ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.17.2022.259996Ключові слова:
мистецтво ландшафтного дизайну, дизайн, художньо-конструкторські уміння, старший дошкільний вікАнотація
У статті проаналізовано сутність поняття мистецтво ландшафтного дизайну як гармонійного розвитку особистості, формування ціннісного ставлення до краси, загальної культури, що є основою моральності, а також творчого підходу до життя та розкрито його інструмент формування основ художньо-конструкторських умінь дітей старшого дошкільного віку, який розглядається як індивідуальна траєкторія, власна особлива проєктна художньо-конструкторська діяльність: створення естетичного, художнього, закінченого образу ̶ композиції і поліпшення функціональності простору, за допомогою засобів ландшафтного дизайну. Залучення старшого дошкільника до мистецтва ландшафтного дизайну збагачує особистий, індивідуальний досвід взаємодії зі світом, і допомагає йому навчитися проникати у внутрішній світ природнього довкілля. Занурення дитини старшого дошкільного віку у світ мистецтва ландшафтного дизайну передбачає: формування здатності емоційно-чуттєво сприймати об’єкти і явища довкілля; забезпечення умов для самовираження і власного ставлення до створюваного дизайну.
Посилання
Базовий компонент дошкільної освіти: Державний стандарт дошкільної освіти нова редакція від 12.01.2021 р. За наук. ред. Т. О. Піроженко. № 33. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/rizne/2021/12.01/Pro_novu_redaktsiyu%20Bazovoho%20komponenta%20doshkilnoyi%20osvity.pdf
Вареник, О. С. (2021). Розвиток художньо-творчих здібностей дітей дошкільного віку в ознайомленні з культурною спадщиною Криворіжжя. Укладання методичного посібника : кваліфікаційна робота студента факультету дошкільної та технологічної освіти групи ЗДОм-16. Кривий Ріг : КДПУ.
Впевнений старт: педагогам. URL: https://fb.watch/cez9BIDoMk/
Єпіхіна, М. А. (2019). Ландшафтний дизайн та озеленення приміщень: навч.-метод. посіб. Старобільськ : Вид-во . Держ. закл. «Луган. нац. ун-т імені Тараса Шевченка».
Журенко, Л. (2021). Творче конструювання як засіб інтелектуального розвитку дітей старшого дошкільного віку. URL: http://www.rusnauka.com/25_SSN_2009/Pedagogica/51493.doc.htm (дата звернення: 22.10.2021).
Листопад, М. В. (2017). Формування комунікативних умінь у дітей старшого дошкільного віку засобами гри-драматизації. Збірник наукових праць «Педагогічні науки», 1 (77), 98–102.
Літіченко, О. (2021). Конструювання з пухнастого дроту в закладі дошкільної освіти. Acta Paedagogiсa Volynienses, № 5, 7–42. URL: https://doi.org/10.32782/apv/2021.5.6
Матвієнко, С. І. (2016). Художня праця та основи дизайну: навч. посіб. Ніжин : Вид-во НДУ ім. М. Гоголя.
Міністерство освіти і науки України. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/metodychni-rekomendatsiyi-doshkilna/dityachimi-sadkami-svitu.pdf
Одерій, Л. Є. (2021). Дизайн як вид мистецтва і художньо-конструктивної діяльності та їх можливостей у естетичному вихованні дітей дошкільного віку. Впровадження сучасних технологій в процесі забезпечення якісної підготовки майбутніх фахівців дошкільної освіти: збірник наукових праць. За заг. ред. Л. В. Зданевич, Л. С. Пісоцької, Н. М. Миськової, Л. О. Онофрійчук. Хмельницький : ХГПА.
Пантелеев, Г. Н. (2014). Детский дизайн. Москва: Карапуздидактика.
Петроченкова, В. А. (2020). Дизайн середовища в творчому розвитку дітей дошкільного віку. Кваліфікаційна робота на здобуття наукового ступеня магістр за спеціальністю 022 – дизайн. Кафедра дизайну середовища Інституту дизайну і реклами Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Міністерства культури України, Київ.
Попович, О. М. (2017). Підготовка майбутніх вихователів до організації конструктивної діяльності дітей дошкільного віку. Дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04. Тернопіль.
Розвиток старшого дошкільника в освітньому середовищі закладу дошкільної освіти : методичні рекомендації (2021). За заг. ред. О. Д. Рейпольської. Кропивницький: Імекс-ЛТД.
Семотюк, О. П. (2014). Естетика: Конспект лекції. Харків: УкрДАЗТ, Ч.2.
Юрчук, Ю. Ю. (2019). Формування інтересу до занять дитячим дизайном у дітей старшого дошкільного віку. Кваліфікаційна робота. Ніжин.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).