ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНІ АСПЕКТИ ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ В УМОВАХ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ (2014-2022 рр.)
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.17.2022.259995Ключові слова:
патріотичне виховання, освітній процес, молодші школярі, війнаАнотація
Проблема патріотичного виховання молодших школярів є надзвичайно актуальною в умовах російсько-української війни. Теорія патріотичного виховання, ключовими словами у якій є «любов», «повага», «турбота», виявляє певні протиріччя з реаліями і «мовою» війни, спростувати які необхідно з урахуванням психолого-педагогічних аспектів реалізації мети і завдань патріотичного виховання в екстремальних умовах.
У працях М. Михальченка, Н. Бібік, О. Савченко, О. Пометун, В. Кременя, І. Беха, О. Вишневського розглянуто теоретичні і практичні аспекти проблеми. Однак у стані розроблення є проблема патріотичного виховання в умовах війни, що й обумовило вибір теми нашої статті. Здійснено психолого-педагогічну характеристику молодшого школяра як «дитини війни»; виявлено особливості сучасного процесу патріотичного виховання; створено його модель тощо. Воєнні умови вимагають індивідуальної роботи з дітьми, які зазнали фізичних чи/та психологічних травм; організації освітнього процесу в наскрізній тематиці патріотичного, оптимістичного світовідчуття.
Посилання
Державний стандарт початкової освіти (Затверджено у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 р. № 688). URL: https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-derzhavnog-688.
Загальнонаціональна хвилина мовчання. URL: https://cprppdmr.org.ua/news/.
Козлова, А., Журавель, Т. Що треба знати про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР): інформація для батьків. URL: https://www.unicef.org/ukraine/stories/about-post-traumatic-stress-disorder.
Концепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді (Затверджено наказом МОН від 16.06.2015 № 641, редакція від 29.07.2019). URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0641729-15#Text.
Нова українська школа: порадник для вчителя. (2017). Під заг. ред. Бібік Н. М. Київ: ТОВ «Видавничий дім «Плеяди».
Підтримка батьків і дітей під час війни. URL: https://www.unicef.org/ukraine/parents-children-support-during-military-actions.
Степанов, О. М. (2006). Психологічна енциклопедія. Київ: «Академвидав».
Указ Президента України №143/2022 «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України». URL: https://www.president.gov.ua/documents/1432022-41729.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).