КОРЕКЦІЙНА СПРЯМОВАНІСТЬ КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ В СПЕЦІАЛЬНІЙ ШКОЛІ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.17.2022.259994Ключові слова:
краєзнавча робота, корекційна спрямованість, діти з інтелектуальними порушеннями, навчально-виховний процес, пізнавальна діяльністьАнотація
У статті розглянуту сучасні вимоги до організації краєзнавчої роботи в сучасній українській школі. Вказано на необхідність перенесення акцентів з традиційного засвоєння знань на розвиток культури мислення. почуттів, поведінки особистості. Проаналізовано останні наукові дослідження, присвячені проблемам організації та проведення краєзнавчої роботи в спеціальній школі. Визначено основні чинники формування духовних цінностей в особистості дитини з інтелектуальними порушеннями. Наголошено на важливості краєзнавчої роботи як елементу національного виховання. Показано психологічну природу краєзнавчих поглядів й переконань, що впливають на формування світогляду учнів. Описано основні порушення в розумовому розвитку учнів спеціальної школи. Наголошено на корекції та формуванні розумового розвитку дитини з інтелектуальними порушеннями як першорядної задачі спеціальної школи, вказано на специфіку краєзнавчої роботи в спеціальній школі. Показано зв’язок методів, прийомів і засобів краєзнавчої роботи з особливостями розвитку пізнавальних можливостей учнів з інтелектуальними порушеннями. Зосереджено увагу на необхідності індивідуалізованого підходу до кожного учня при організації краєзнавчої роботи. Визначено корекційний потенціал краєзнавчої роботи в процесі навчання, виховання розумового розвитку, соціалізації та інтеграції в суспільство учнів з інтелектуальними порушеннями. Намічені перспективні напрями організації краєзнавчої роботи в спеціальній школі.
Посилання
Бенедюк, В. В. (1999). Організація краєзнавчої роботи у процесі вивчення фізичної географії основної школи (V – IX класи). (Автореф. дис. кандидата педагогічних наук). Інститут педагогіки АПН України, Київ, Україна.
Виготський, Л. С. (1983). Збірник творів: У 6-ти т., Т.5. Основи дефектології. Київ: Вид-во Педагогіка.
Дмитрієва, І. В. і Гіренко, Н. А. (2012). Формування в учнів спеціальної школи духовних цінностей на уроках української мови та читання. Збірник наукових праць Кам`янець – Подільського Національного університету імені Івана Огієнка Вип. ІХХ. В двох частинах, частина 2. Серія: соціально-педагогічна. Кам`янець – Подільський, Україна: Медобори.
Кушнір, Л. і Гомля, Л. (2020). Особливості проведення краєзнавчої роботи в школі. Витоки педагогічної майстерності. Серія: Педагогічні науки. Випуск 10, 166 – 169.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).