ПІДГОТОВКА ВЧИТЕЛЯ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ ДО РОБОТИ В КЛАСАХ З ІНКЛЮЗИВНОЮ ОСВІТОЮ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.17.2022.259973Ключові слова:
інклюзивна освіта, інклюзивне середовище, діти з особливими освітніми потребами, професійна готовність, психологічна готовність, модель навчання, інтерактивна модель навчанняАнотація
У статті обґрунтовано актуальність впровадження інклюзивної освіти в навчальний процес загальноосвітньої установи, її інноваційний і творчий характер; визначено особливі освітні потреби у здобувачів середньої освіти з обмеженими можливостями; доведено значущість трудового навчання як одного з основних компонентів освітньої програми закладу; проаналізовано досвід попередників з питання підготовки фахівця до роботи з дітьми із особливими освітніми потребами та виокремлено основні вимоги до його професійної підготовки; проаналізовано загальноприйняті моделі навчання, серед яких виділяють пасивну, активну й інтерактивну та доведено ефективність застосування останньої у роботі з дітьми з ООП; подано особливості організації уроку трудового навчання в інклюзивному класі, які базуються на принципах педагогіки, психології, методики, дидактики, етики тощо.
Посилання
Бербец, Т. (2019). Підготовка майбутніх учителів трудового навчання до роботи в закладах середньої освіти в умовах інклюзії. Актуальні проблеми підготовки вчителя трудового навчання та технологій: теорія, досвід, проблеми, 2, 9–11.
Данілавічютє, Е. (2018). Діти з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі. Особлива дитина: навчання і виховання, 3, 7–19.
Закон України «Про освіту» №38-39, розд.І ст.1. (2017). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#top
Качалова, Т. Формування інклюзивної культури закладу вищої освіти. URL: http://lib.ndu.edu.ua/dspace/bitstream/123456789/956/1/8.pdf.
Колупаєва, А. (2007). Концептуальні аспекти інклюзивної освіти. Інклюзивна школа: особливості організації та управління. Київ.
Реброва, О. Інклюзивне навчання дітей з комплексними порушеннями розвитку: опитувальник для батьків. URL: https://spp.org.ua/index.php/journal/article/download/128/120.
Садова, І. (2015). Проблеми та перспективи впровадження інклюзивної освіти в Україні. Молодь і ринок, 9, 77–82.
Бондар, К. (Ред.). (2019). Теорія і практика інклюзивної освіти. Кривий Ріг.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).