СИНЕРГЕТИЧНИЙ ПІДХІД ДО ПРОЦЕСУ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ВИХОВАТЕЛІВ ДО ФОРМУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНО ДОЦІЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ У ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.14.2021.236449Ключові слова:
синергетичний підхід, екологічно доцільна поведінка, підготовка майбутніх вихователівАнотація
Розвиток екологічної освіти має відбуватись на основі синтезу трьох основних підходів (тенденцій), що сьогодні існують: тенденції формування сучасних екологічних уявлень, тенденції формування принципово нового ставлення до природи і тенденції формування нових стратегій і технологій взаємодії з природою. У статті розкрито особливості синергетичного підходу до процесу професійної підготовки майбутніх вихователів до формування екологічно доцільної поведінки у дітей дошкільного віку. Означені сутнісні характеристики систем за синергетичними уявленнями. Наголошено на базові якості синергетичного підходу, налаштовані саме на екологізацію фахової підготовки студентів у вказаному напрямі. Зроблено висновок, що синергетичний підхід має свою специфіку, істотно збагачує методологію педагогічних досліджень, проте не вичерпує всього її багатства та багатовимірності.
Посилання
Андреев, В.И. (1996). Педагогика творческого саморазвития. Инновационный курс. Казань: Изд-во Казансокого университета.
Буданов, В.Г. (1996). Эпоха бифуркаций и синергетика в образовании. Москва.
Гибсон, Дж. (1988). Экологический подход к зрительному восприятию. Москва: Прогресс.
Князева, Е.Н. & Курдюмов, С.П. (2010). Основания синергетики: Человек, конструирующий себя и свое будущее. Изд. 3. Москва: КомКнига.
Кремень, В.Г. & Ільїн, В.В. (2012). Синергетика в освіті: контекст людиноцентризму. Київ: Педагогічна думка.
Пригожин, И. & Стенгерс, И. (1986). Порядок из хаоса: Новый диалог человека с природой. Москва: Прогресс.
Роджерс, К. (1997). Клиенцентрированная терапия. Киев: Ваклер.
Урсул, А.Д. (2001). Модель опережающего образования: ноосферно-экологический ракурс. Москва: Прогресс-Традиция.
Философский энциклопедический словарь. (1989). Москва: Сов. Энциклопедия.
Хакен, Г. (2000). Основные понятия синергетики. Многообразие поисков и подходов. Москва: Прогресс-Традиция.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).