ПІДГОТОВКА ВЧИТЕЛЯ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ ДО ПРОПЕДЕВТИЧНОГО ВИКЛАДАННЯ ОСНОВ ЛІТЕРАТУРОЗНАВСТВА НА УРОКАХ ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ (зображувально-виражальні засоби)
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.8(1).2018.153778Ключові слова:
літературознавча пропедевтика, зображувально-виражальні засоби, епітет, порівняння, символ, персоніфікація, алітерація, анафора, інверсія, еліпсис, риторичні питання та звертання, літературна дидактична гра, евристична бесіда, самостійна робота, вибіркове читання.Анотація
Стаття присвячена двоєдиній проблемі: змісту пропедевтичного матеріалу з основ літературознавства на уроках літературного читання в початкових класах і характеру методичної підготовки майбутнього вчителя початкових класів, що викладає шкільний предмет «Літературне читання», до методично правильної й ефективної побудови уроку літературного читання, на якому формуються уявлення про ті чи ті літературознавчі поняття. Ця двоєдність і обумовлює стратегію й тактику вишівського навчального процесу – забезпечення належної теоретичної підготовки з основ літературознавства та здійснення всебічної практичної методичної підготовки щодо виконання фахових функцій.
Окреслена мета реалізується на лекційних і практичних заняттях з основ літературознавства та дитячої літератури з методикою навчання літературного читання. Розглянуто можливості лекції з елементами бесіди, практичних занять різної тематики, але з єдиною умовою: усі завдання повинні носити пошуково-творчий характер, що забезпечить ефективність засвоєння студентами необхідних професійних знань, гарантує їхнє репродуктивно-активне застосування безпосередньо в педагогічній діяльності.Посилання
Бондаренко, О.Е. і Сиротенко В.П. (2015). Врахування жанрової природи творів під час вивчення лірики в початкових класах. Початкова школа, 5, 51–54.
Бондаренко, О.Е., і Сиротенко, В.П. (2017). Практика застосування різноманітних шляхів аналізу художнього твору на уроках літературного читання. Професіоналізм педагога: теоретичні й методичні аспекти, 5 (1), 77–89.
Бондаренко, О.Е. і Сиротенко, В.П. (2013). Формування у студентів факультету підготовки вчителів початкових класів навичок літературознавчого аналізу художнього твору при вивченні курсу «дитяча література». Лінгводидактика: теорія, методика, досвід, 4, 16–21.
Волошина, Г.П. (2011). Особливості уроків читання та літературознавча пропедевтика у початковій школі. Посібник для студентів та учителів початкових класів. Взято з https://dspace.udpu.edu.ua/jspui/bitstream/6789/325/1/Osoblyvosti_urokiv_chytannia.pdf
Геруля, Г. (2010). Літературознавча компетенція – основа літературного розвитку школярів. Початкова школа, 3, 7–10.
Іванова, Л. (2006). Літературознавча пропедевтика в початковій школі. Початкова освіта, 8, 3.
Ільман, В. (2011). Деякі аспекти вдосконалення професійної підготовки вчителя початкової школи: сучасні тенденції. Рідна школа, 1-2, 30–32.
Кнодель, Л.В. (2008). Педагогіка вищої школи. Київ, Україна: Вид. Паливода А.В.
Кузьминський, А.І. (б.д.). Педагогіка вищої школи. Київ, Україна: Знання.
Літературне читання. Програма для 2-4-х класів ЗНЗ. Взято з https://osvita.ua/school/program/program-1-4/57055/
Олесь, О. (б.д.). Конвалія. Взято з https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=5986
Петровська, Т. (2013). Система роботи над образними засобами художнього твору на уроках літературного читання (порівняння). Початкова школа, 4, 5–7.
Савченко, О.Я. (2015). Літературне читання. 4 клас. Київ, Україна: Видавничий дім «Освіта».
Ситченко, А.Л. (2005). Теоретико-методичні засади аналізу художнього твору в шкільному курсі літератури. (Автореф. дис. д-ра пед. наук). Київ, Україна.
Туркот, Т.І. (2011). Педагогіка вищої школи. Київ, Україна: Кондор.
Фенцик, О. (2012). Методика аналізу ліричного твору на уроках літературного читання. Початкова школа, 12, 19–23.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).