ПІДГОТОВКА МАЙБУТНІХ ПЕДАГОГІВ ДО ЗАПОБІГАННЯ СИНДРОМУ ПРОФЕСІЙНОГО ВИГОРАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2414-9292.8(1).2018.153739Ключові слова:
синдром професійного вигорання, педагогічна діяльність, підготовка майбутніх педагогів, стресогенність, зовнішні фактори синдрому професійного вигорання, внутрішні фактори синдрому професійного вигорання.Анотація
У статті розкрито причини виникнення синдрому професійного вигорання в педагогів, що об’єднані в зовнішні фактори (пов'язані з особливостями професійної діяльності) та внутрішні фактори (пов'язані з індивідуальними особливостями людини). Подано ознаки професійного вигорання, що розвиваються впродовж трьох стадій: спочатку зниження самооцінки, згодом самотність та, як наслідок, соматичні розлади організму. Досліджено наслідки професійного вигорання: симптоми, пов’язані з фізичним станом людини, із соціальними відносинами та внутрішньоособистісні симптоми. Визначено вплив професійного вигорання на педагогічну діяльність і на безпечну поведінку педагогів. Виділено шляхи подолання професійного вигорання педагогів, що об’єднані в три групи: вплив на фізичне тіло, вплив на емоційний стан, вплив на думки та світосприйняття. Надано рекомендації щодо підготовки майбутніх педагогів до запобігання синдрому професійного вигорання.Посилання
Дербеньова, А. Г. і Кунцевська, А. В. (2010). Адміністратору школи. Тренінги з розвитку комунікативності вчителів. Харків, Україна: Вид. група “Основа”.
Бойко, В. В. Синдром эмоционального выгорания в профессиональном общении. СПб., Россия.
Водопьянова, Н. Е. и Старченкова, Е. С. (2009). Синдром выгорания: диагностика и профилактика. СПб., Россия: Питер.
Волкова, О. Б. (б.д.). Синдром професійного вигорання: як зберегти психоемоційне здоров’я вчителя. Osvita.ua. Взято з https://ru.osvita.ua/school/lessons_summary/psychology/38435/
Качур, О. (2010). Профілактика професійного вигорання у закладах освіти. Психолог, 40 (424), 3–7.
Маслач, К. (2000). Професійне вигоряння: як люди справляються. Київ, Україна: Генеза.
Мешко, О. І. (2003). Синдром «емоційного згорання» вчителя у контексті професійної діяльності шкільного психолога. Психолого-педагогічні засади професійного становлення особистості психолога. Ч.3, с. 104–112.Тернопіль, Україна.
Флобойм, А. В. (2011). Професійні захворювання та їхня профілактика. Київ, Україна: Шкільний світ.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).